ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price: ABD, İmamoğlu’nun mahkumiyetine büyük üzüntü duydu; karar, insan haklarına saygı ile çelişmektedir

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “ABD, Türk mahkemesinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu 2 yıl 7 ay mahpus cezasına çarptırması ve siyasi faaliyetlerden men etmesinden büyük bir keder duymuş ve hayal kırıklığına uğramıştır. İmamoğlu’nun mahkumiyeti insan hakları, temel özgürlükler ve hukukun üstünlüğüne hürmet ile çelişmektedir. Türkiye’de sivil toplum, medya, siyaset ve iş dünyası başkanlarının, uzun tutuklu yargılanma müddetleri, terörizme takviye savları ve hakaret davaları da dâhil olmak üzere, yargı tarafından tacizinin devam etmesinden önemli telaş duymaktayız” açıklamasını yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu hakkında dün verilen karara ait yazılı bir açıklama yaptı. Price’ın açıklaması şöyle:

“ABD, Türk mahkemesinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu 2 yıl 7 ay mahpus cezasına çarptırması ve siyasi faaliyetlerden men etmesinden büyük bir hüzün duymuş ve hayal kırıklığına uğramıştır. İmamoğlu’nun mahkumiyeti insan hakları, temel özgürlükler ve hukukun üstünlüğüne hürmet ile çelişmektedir. Türkiye’de sivil toplum, medya, siyaset ve iş dünyası önderlerinin, uzun tutuklu yargılanma müddetleri, terörizme takviye savları ve hakaret davaları da dâhil olmak üzere, yargı tarafından tacizinin devam etmesinden önemli kaygı duymaktayız.

Türkiye halkı, cezalandırılma korkusu olmadan insan haklarını ve temel özgürlüklerini kullanabilmeyi hak etmektedir. Tabir özgürlüğü, barışçıl toplanma ve örgütlenme özgürlüklerini kullanma hakkı Türkiye’nin anayasasında, milletlerarası hukuk yükümlülüklerinde ve AGİT taahhütlerinde bulunmaktadır. Hükümeti, ‘hakaret’ kabahatini düzenleyen kanunlar kapsamında yürütülen kovuşturmaları durdurmaya ve kamusal müzakere için açık bir ortam sağlamak da dâhil tüm Türk vatandaşlarının hak ve özgürlüklerine hürmet göstermeye çağırıyoruz.” (ANKA)


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir