ABD’de başkan adaylığının ilk şartı savaş çığırtkanlığı: Cumhuriyetçi Haley Ukrayna kaybederse dünya savaşı başlar

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’den lider adayı olan Nikki Haley, CNN televizyonunun “CNN Town Hall” isimli programında soruları yanıtladı.

Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna’ya verilen dayanağın kıymetini vurgulayan Haley, “Bu (savaş) Ukrayna’dan büyük. Bu bir özgürlük savaşı ve kazanmamız gereken bir savaş.” tabirini kullandı.

Haley, Ukrayna’nın galibiyetinin herkes için değerli olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Çin, Hong Kong’u alacağını söyledi ve bunu yaptı. Rusya Ukrayna’yı işgal edeceğini söyledi, bizler de bunu izledik. Çin sırada Tayvan’ın olduğunu söylüyor ve onlara inansak uygun olur. Rusya, ‘Sıradaki Polonya ve Baltıklar’ dedi. Bu olursa bir dünya savaşına bakıyoruz demektir. (Ukrayna’ya verilen destek) Bu savaşı önlemekle ilgili.”

Ukrayna’ya para ve asker yardımı değil, teçhizat yardımı vurgusu

Haley, Ukrayna’ya para yardımı ya da asker göndererek değil, müttefiklerle gerekli ekipman ve teçhizatı vererek yardım etmek gerektiğini vurguladı.

Böylece Ukrayna’nın zaferinin Çin, İran ve Kuzey Kore üzere ülkelere gerekli bildirisi ileteceğini söyleyen Haley, “Rusya çekilirse savaş bir günde biter. Ukrayna çekilirse, o vakit hepimiz bir dünya savaşını seyredeceğiz demektir.” halinde konuştu.

Afganistan’dan çekilmeyi eleştirdi

Haley, öteki bir Cumhuriyetçi lider adayı Ron DeSantis’in, Rusya-Ukrayna savaşını “toprak anlaşmazlığı” halinde nitelemesine de katılmadığını bildirdi.

Ukrayna’nın bu savaşı kazanmasının ABD ulusal güvenliğinin çıkarına olduğu değerlendirmesinde bulunan Haley, başka yandan ABD’nin “müttefiklerine bir şey demeden gecenin bir yarısı” Afganistan’dan çekilmeseydi, Rusya, Kuzey Kore ve İran’ın faaliyetleri ve halihazırda her yerde var olan “kaosun” olmayacağını savundu.

Haley, “Biden’ın Ukrayna’daki savaşı önlemek için koca bir yılı vardı ve o bunu yapmadı.” formunda konuştu.

ABD’nin Afganistan siyasetiyle ilgili de konuşan Haley, “Taliban’a asla güvenemezsiniz. Onlar terörist.” dedi ve Biden idaresinin Taliban’a 7 milyar dolar bedelinde askeri teçhizat bıraktığını öne sürdü.

Çin’e karşı Tayvan ordusuna destek

Haley ayrıyeten eski Lider Donald Trump’ın, ülkesinin Dünya Sıhhat Örgütü İdare Konseyi’ne kabul edilmesinin ardından Kuzey Kore lideri Kim Yong-un’u tebrik etmesini de eleştirdi.

“Çin, elbet bir numaralı ulusal güvenlik tehdidimizdir.” diyen Haley, güçlü bir ordu kurmak ve güçte bağımsızlığı sağlamanın Çin ile uğraşta değerli olacağını vurguladı. Haley, Çin’e karşı Tayvan ordusuna mühimmat ve eğitim takviyesi vermek gerektiğinin altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir