Asya Kalkınma Bankası: 10 yılda 225 milyon kişi yerinden oldu

Raporda, Asya ve Pasifik’in, global olarak afet nedeniyle yerinden edilmelerden en çok etkilenen bölgeler olduğu vurgulandı. Doğu Asya ve Güneydoğu Asya, felaket nedeniyle yerinden edilme konusunda en yüksek oranlara sahip. Asya ve Pasifik bölgelerindeki yerinden edilmeler birebir vakitte dünya toplamının üçte ikisini oluşturuyor. Bu bölgeyi ise Güney Asya takip ediyor. Büyük ölçekli fırtınalar ve seller, kuraklıklar, sarsıntılar, tsunamiler ve yanardağ patlamaları, milyarlarca insanın yaşadığı bu geniş bölgede her yıl milyonlarca insanı yerinden ediyor.

SAYI YÜKSELECEK

ADB’nin İklim Değişikliği ve Afet Riski Yönetimi Tematik Grubu Başkanı Noelle O’Brien konuya ait demecinde, “Yerinden edilme ölçeği artıyor” dedi. O’Brien, “Afet nedeniyle yerinden edilmeler Asya ve Pasifik’te kalkınmanın getirilerini aşındırıyor ve uzun vadede bölgenin refahını tehdit ediyor” diye ekledi.

O’Brien ayrıyeten, “Bölgenin kalkınma gayelerinden geri adım atmaması için afet risk idaresine ait siyaset ve tedbirlerin güçlendirilmesi” gerektiğini vurguladı.

Rapor, iklim değişikliğinin tesirlerinin görünür hale gelmekte olduğuna, afetlerin sıklığı ve yoğunluğu artarken besin güvensizliği ve su kıtlığına yol açarak yerinden edilenlerin sayısını yükselteceğinin öngörüldüğüne dikkat çekti.

“YÜZ MİLYARLARCA DOLARA MAL OLUYOR…”

IDMC Yöneticisi Alexandra Bilak ise mevzuya ait demecinde, “Afetler, Asya ve Pasifik’e yüz milyarlarca dolara mal oluyor. Lakin, hala en kıymetli maliyeti, her yıl hafiflemeden devam eden afetler nedeniyle yerinden edilen milyonlarca insan ödüyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir