İsmail Saymaz: Mithat Sancar’la görüştüm, açıkça Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldıklarını söyledi

Sözcü Gazetesi müellifi İsmail Saymaz, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’la görüştüğünü ve aday çıkarmadıkları cumhurbaşkanlığı seçiminde, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Kemal Kılıçdaroğlu’na açık halde takviye vereceklerini söylediğini aktardı.

Sözcü TV’de yayınlanan “Sokağın Sözü” programında konuşan gazeteci İsmail Saymaz, “HDP Eş Başkanı Mithat Sancar’la görüştüm. Sancar bana şu açıklamayı yaptı: HDP bu seçimde açıkça Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini beyan ediyor. Bu açıklamanın aslında bir basın toplantısıyla yapılması düşünülüyordu, bunu duymuştum. Ancak Mithat Sancar’ı aradım, Sancar bana ‘Evet, Kılıçdaroğlu’na oy vereceğiz’ dedi” tabirlerini kullandı.

“Normalde HDP bir ay evvel yaptığı toplantıda aday çıkarmayacağı tarafında açıklama yapmış ancak kime oy vereceğini söylememişti” diyen Saymaz, “Geleneksel çizgisi de aşağı üst bu türlü HDP’nin. Daha evvelki mahallî seçimlerde de açıkça CHP adaylarını işaret etmemişti lakin oraya oy vermişlerdi. Geçen 22 Mart’ta yaptıkları basın toplantısında da aday çıkarmayacaklarını beyan etmişlerdi ve böylelikle aslında Kemal Kılıçdaroğlu’na örtük bir dayanak verdikleri düşünülmüştü. Fakat artık birinci sefer HDP, Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini beyan ediyor ve seçmeninin de oy vermesini istiyor” biçiminde konuştu.

Mithat Sancar’a kararın münasebetini sorduğunu aktaran Saymaz, şunları söyledi:

“Ben Sancar’a neden bu türlü bir karar aldıklarını sordum. Dedi ki, ‘Biz bu seçimi Türkiye tarihinin en kritik seçimi görüyoruz. İki stratejik amacımız var. Birinci maksadımız tek adam rejimine son vermek. İkinci gaye demokratik dönüşüm konusunda en tesirli güç haline gelmek. Tek adam rejimine son vermemin yolu cumhurbaşkanlığı seçiminden geçiyor. Bir tarafta rejimi kalıcı hale getirmek isteyen Cumhur İttifakı’nın adayı var. Öteki tarafta rejimi değiştirme kelamı veren Kılıçdaroğlu var. Tek adam rejimini sonlandırma konusunda Kılıçdaroğlu ile gayelerimiz örtüşüyor. Bu nedenle Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı verdik’. Birebir vakitte kendisi seçimin birinci cinste kazanılmasının amaçlanması gerektiğini, ikinci cinse kalmaması gerektiğini söylüyor. Köşemde bu söyleşi yayınlanacak.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir