İspanya’daki yağışlar kuraklık sorununa çözüm olmadı

Tarihinin en kurak devirlerinden birini geçiren İspanya’da son üç haftadır devam eden yağışlar, baraj ve göletlerdeki su düzeylerini biraz yükseltse de kuraklık meselesini hafifletmeye yetmedi.

Ülkenin güneyindeki Endülüs bölgesinde bulunan Kurtuba kenti de en kurak yerlerden biri olarak öne çıkmaya devam etti.

Resmi bilgilere nazaran mevcut durumda kentte su rezervlerinin doluluk oranının yüzde 18 düzeyinde olduğu, son yağışların rezervlere yaklaşık 5 metreküp su bıraktığı belirtildi.

Kurtuba’da su rezervlerinin geçen yıl birebir periyotta yüzde 22, son 10 yılın ortalamasında ise yüzde 61 seviyesinde olması, şu andaki kuraklık krizinin boyutunu daha net formda gösterdi.

80 bine yakın Kurtubalı konutlarında su kesintisiyle gayret ediyor

Uzmanlar, son periyotlarda muhakkak noktalarda görülen kısa vadeli ve şiddetli yağışların fiilen kurumuş dere ve ırmaklarda neredeyse hiç yüzey akışı sağlamadığını belirterek, bu yağışların yalnızca yer altı sularının yine dolmasına, kimi yerlerde ziyan verse de genel olarak ekinleri kurtarmaya, çimleri tekrar filizlendirmeye ve doğal çevreyi yeşillendirmeye yaradığını kaydetti.

Bölgede kuraklığa karşı uygulanan tedbirler devam ederken, hala 80 bine yakın Kurtubalı meskenlerinde su kesintisi problemiyle uğraş ediyor.

Bu yerlerden biri olan Kurtuba’nın 8 kilometre dışındaki Fuente Obejuna ilçesinde halk, belediyenin tankerlerle getirdiği suları bidonlara doldurarak günlük içilebilir su gereksinimini karşılamaya çalışıyor.

‘Kuraklık sorunu yeni değil birkaç yıldır var’

Kurtuba belediyesi su işleri çalışanlarından biri,

“Buradaki kuraklık sorunu yeni değil. Birkaç yıldır var.”

derken, su tankerinin sürücülüğünü yapan belediye emekçisi Ivan da

“Bölgede su kesintisi olan yerlere gidiyoruz. Bugün Fuente Obejuba dahil 3 yere gideceğim. Toplamda 9 saat su dağıtımı yapıyoruz.”

halinde konuştu.

İlçedeki kafeteryayı işleten Tomas ise her gün plastik şişelerde, bidonlarda dükkanına su taşıdığını, müşterilerine hizmet vermek ve ayakta kalmak için suyu mümkün olduğunca tasarruflu kullanmaya çalıştıklarını söyledi.

Tomas,

“Burası tarım, hayvancılıkla geçinen bir yer ve su birinci olarak onlara gerekiyor. Şayet çiftçiler, hayvancılık bölümündekiler gelir elde edemez, karınlarını doyuramazlarsa biz de aç kalırız.”

dedi.

“Pastane ve ekmek fırını işletmeciliği yapıyoruz ve günlük 200 litre içilebilir suya gereksinimimiz var.”

diyen Rosario da su krizinin sürdürülebilir olmadığını, yetkililerin tahlil üretmesini beklediklerini söyledi.

İlkbaharın birinci aylarında olağanın çok altında yağmur alan İspanya’da mayıs sonunda orantısız yağış olsa da kuraklık probleminin bitmesi için 1995’te olduğu üzere Atlantik cephesinden gelen ve bol yağış bırakan bir sonbaharın yaşanması gerektiği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir