Japonya’da gülümsemeyi unutanlar eğitim alıyor

Japonya’da, Covid-19 salgını müddetince maske kullanmaktan gülümsemeyi unutanlar eğitim alıyor. Tokyo merkezli gülümseme eğitimi merkezi “Egaoiku”nun kurucusu Keiko Kawano, ülkede yaklaşık 3 yıl süren Covid-19 salgını müddetince maske takmanın bir alışkanlık haline geldiğini ve bu nedenle birçok insanın daha az gülümsediğini söyledi.

Bazı beşerler gülmeyi unuttu

Bazı insanların gülümsemeyi unuttuğunu ve uzun bir ortanın akabinde yüzlerini açarak toplumsal hayata karışmakta zorlandığını belirten Kawano, maske kullanımının kaldırılmasıyla birlikte gülümseme eğitimlerine talebin arttığına dikkat çekti. Eğitim mühletince yüz kaslarını gerçek formda hareket ettirmeye odaklandıklarını kaydeden Kawano, “İnsanların şuurlu halde gülümseyerek memnun olmalarını hedefliyoruz. Buna katkı sağlamaktan son derece mutluyuz” tabirlerini kullandı.

‘Sağlıklı bir halde gülmek için eğitime katıldım’

Gülümseme eğitimine katılan öğrencilerden Mariko Kanada, salgın mühletince daima maske kullandığı için gülüşüne kıymet vermediğini ve sağlıklı bir formda tekrar gülümsemeyi hatırlamak için eğitime katıldığını söyledi.

Tamaki Sato ise, katıldığı eğitimde yanak ve göz bölgesindeki kasları hakikat hareket ettirmeyi ve sağlıklı halde gülümsemeyi öğrendiğini söz etti. Bir öbür iştirakçi Yuga Sanpei de “Böyle bir eğitimin varlığından haberdar olunca, kesinlikle katılmam gerektiğini düşündüm” biçiminde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir