Japonya’da Mawar tayfunu alarmı: Hızı 160 kilometrenin üzerine çıkacak

Japonya Meteroloji Ajansı (JMA), ülkenin güneybatı bölgesini tesiri altına alan tropikal Mawar tayfununa karşı ihtarlarını güncelledi.

Pasifik Okyanusu kıyısındaki eyaletlere yönelik taşkın ve heyelan uyarısı yapan JMA, Koçi dahil kimi bölgelerde halka, süreksiz tahliye daveti yaptı.

Hızını saatte 160 kilometrenin üzerine çıkaracağı kaydedilen tayfunun, Okinawa’ya gerçek, ülkenin batısına yönelmesinin beklendiği bildirildi.

Şikoku ve Kinki bölgelerine “hayati risk taşıyabilecek doğal afet” uyarısı yapan ajans, Okinawa kıyılarına 9 metrelik dalgaların erişebileceğini duyurdu.

– ABD’nin Guam Adası’nı vurmuştu

Mawar Tayfunu, 24 Mayıs’ta ABD’ye bağlı Guam Adası’nı şiddetli rüzgar ve yağmurla vurmuş, adanın büyük kısmında elektrik kesilmiş, sakinlerin büyük kısmı tahliye edilmişti.

Guam Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS), 4. kategorideki tayfunun, Guam’ın kuzey kısmından geçtiğini, rüzgarın suratının saatte 230 kilometreye kadar çıktığını bildirmişti.

ABD Başkanı Joe Biden da ABD’nin Pasifik Okyanusu’ndaki deniz çok toprağı olan Guam Adası’nda “acil durum” ilan edildiğini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir