Türkiye’deki dezenformasyon yasasını eleştiren AB’den ikiyüzlülük

Barrot, Twitter’ın Avrupa Birliği’nin dezenformasyonla gayret için hazırladığı zarurî olmayan uygulama kurallarından ayrılmasına ait açıklama yaptı.

Bakan Barrot Elon Must için ‘Demokrasiyi rehin alıyor’ dedi

Twitter’ın kurallara uymamayı sürdürmesi durumunda ülkede yasaklanacağını belirten Barrot, ”Twitter, kamuoyu tartışmalarında kıymetli bir rol oynuyor lakin Twitter üzere bir toplumsal ağın, dezenformasyon destekçilerinin toplumsak tartışmalarımızı ve demokrasimizi rehin alarak etkilemelerine müsaade etmesi riskini alamayız” sözünü kullandı.

Fransız Bakan, ChatGPT gibi yapay zeka programları için de Avrupa’daki yasal düzenlemeler kapsamında kullanım alanlarını kısıtlayan bir çerçeve belirlenmesi gerektiğine işaret etti.

Bu çeşit teknolojilerin katı yaptırımlara tabi tutularak büsbütün dışlanmaması gerektiği yorumunu yapan Barrot, “Bu yapay zeka modelleri, kendimizi geride bırakmamıza müsaade vermememiz gereken çılgınca bir yarışın hususudur.” değerlendirmesini yaptı. Barrot, yapay zeka programları konusunda Avrupa’nın yatırım yapmaya gereksinimi olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir