ABD’de tartışma yaratacak adım: Cesetler gübreye dönüştürülebilecek

ABD’nin New York eyaleti, insan cesetlerinin gübreye dönüştürülebilmesine onay verdi.

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’nin haberine nazaran, New York’ta isteyenlerin öldükten sonra cesetlerini toprağa dönüştürmesi mümkün olacak. Bu formül, tabutla gömülme ve yakılmaya nazaran daha çevreci olarak görülüyor.

2019’da Washington uygulamaya müsaade veren birinci ABD eyaleti olmuştu.

Gübreleştirme uygulaması, cesetlerin bir konteynır içinde odun yongası, kaba yonca ve çim ile birlikte yaklaşık bir ay tutulmasıyla yapılıyor. Cesetleri gübreye çeviren şey ise mikropların faaliyetleri oluyor.

Cesetler gübreleştikten sonra rastgele bir bulaşım olmaması için ısıtılıyor ve ortaya çıkan toprak, meyyitin yakınlarına veriliyor. ABD merkezli Recompose şirketi, bu hizmetin tabutla gömülme yahut yakılmaya nazaran yaklaşık 1 ton daha az karbon açığa çıkardığını aktarıyor.

Gübreleştirme taraftarları, pek çok kentte mezarlık sorununun yaşandığını ve bu tekniğin bu sıkıntıya da tahlil olacağını savunuyor.

Öte yandan bu toprağın etik bir sorun yarattığını düşünenler de var. New York’taki Katolik piskoposların buna karşı çıktığı, insan cesetlerinin “evsel atık” üzere değerlendirilmesinin gerçek olmadığı aktarılıyor.

Bu sürecin yaklaşık 7 bin dolarlık masrafını çok bulanlar da var.

Uygulamayı hayata geçiren Recompose şirketi ise 2021’de ortalama gömülme fiyatının 7 bin 848, yakılma fiyatının de 6 bin 971 olduğu göz önünde tutulunca bunun yüksek bir hizmet olmadığını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir