Bakan Dönmez: Yılbaşında doğal gaz ve elektriğe zam öngörülmüyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğal gaz ve elektriğe ocak ayında artırım yapılmayacağını söyledi. 

Dönmez, Ankara Temsilcileri ve haber müdürlerinin sorularını yanıtladı. Dönmez, doğal gaz ve elektriğe artırım yapılıp yapılmayacağıyla ilgili olarak, “Şu anda çalışıyorlar, birinci değerlendirmelere nazaran yılbaşında rastgele bir artırım kelam konusu değil. Kısa mühlet içerisinde takvimi açıklayacağız inşallah. Elektrikte de şu anda artırım öngörmüyoruz” dedi.

Dönmez, güç arama faaliyetlerinin de sürat kesmediğini söyledi. Yeni yılda bu alanda vites yükseltileceğini belirterek “Şu an yoğunlaştığımız yerler daha evvel petrol ve gaz bulduğumuz yerler. Zira potansiyel olarak güçlü alanlar. Fakat İç Anadolu’da da, Ege’de de, Doğu Anadolu’da da araştırmalarımıza yoğunluk vereceğiz. 2022’de 94 arama kuyusu, 56 üretim kuyusu açmışız. 2023’te 134 arama, 73 üretim toplam 207 kuyuya çıkacağız” diye konuştu.

Enerji merkezi açıklaması

Dönmez, “Hem alıcıyı hem de satıcıyı tatmin edecek, mutlu edecek, itimatla bu piyasada süreç yapabilecek bir merkez hedefliyoruz. Bizim planımız bir yıl içerisinde bu türlü bir piyasayı hayata geçirmek. Tahminen kalıcı bir piyasadan evvel geçiş devrinde, daha sonlu sayıda piyasayla başlayabiliriz” tabirini kullandı.

Türkmen gazı nasıl taşınacak?

Türkmenistan gazının Avrupa’ya ulaştırılmasıyla ilgili olarak ise Dönmez, “Çalışma kümeleri süratlice tüm alternatifleri masaya yatıracak, ondan sonra üç bakan bir araya gelip değerlendireceğiz. Sonrasında da bu raporu tüm boyutlarıyla başkanlarımıza aktaracağız ve son değerlendirmeleri üç önder birlikte yapacak. Beklentimiz, Hazar’ın doğusundaki kaynaklarında hem Türkiye’ye hem de muhtaçlık halinde pazarlara götürülmesinden yana” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir